Kolumbia – minden, amit tudnod kell utazás előtt

Kolumbia egy távoli, kétesebb hírű ország, ezért nem árt felkészülni utazás előtt. Ebben a blogposztban összegyűjtöttem azokat az infomációkat, amiket tudnod kell indulás előtt.

“Annyi izgalmas helyen nem jártál még, miért pont a világ egyik legveszélyesebb országába szeretnél elutazni? Ráadásul EGYEDÜL?” – ezt a kérdést többször nekem szegezték az utazásom előtt. Mondjuk sokat nem gondolkodtam ezen a kérdésen – egész egyszerűen volt bennem egy nagyon erős belső vágy, hogy Kolumbiát látnom KELL. Ez az érzés valahogy 4-5 évvel ezelőtt született meg bennem – akkor láttam a Narcos című sorozatot, illetve egy ismerősöm volt kint, és a képei alapján egyből tudtam, hogy nekem itt a helyem. Valami nagyon erős belső motiváció született meg bennem, mindenféle észérv vagy logika nélkül. Akkoriban még sem pénzem, sem bátorságom nem lett volna egyedül az országba utazni, később pedig jött a Covid, de végül 2022. márciusában 2 hetet Kolumbiában tölthettem. Jöjjenek hát a hasznos információk utazás előtt:

Kolumbia egyik fő látványossága

Utazás

Kolumbiába az Air France és a Lufthansa is üzemeltet járatot, általában egy európai átszállással (általában Budapest – Párizs – Kolumbia útvonalon). Az út hossza így kb. 15-18 óra. A repjegyeket utazás előtt 2 hónappal érdemes lefoglalni. Én fél éven át nézegettem az árakat, és végül januárban vettem meg a repjegyeket márciusra. Ha a bécsi indulás opció lehet, akkor érdemes azokat a repjegyeket is megnézni, ugyanis sokszor jóval kedvezőbb áron lehet onnan repjegyet találni. Kereséshez mindig a Skyscanner oldalt használom, utána pedig a légitársaság oldalán is végignézem a lehetőségeket.

Én végül az Air France-nál foglaltam le a repjegyeket. Odafelé Párizs és Bogotá között volt egy kényszerleszállásunk a francia partoknál, és az eredeti induláshoz képest 30 órával később szállt fel újra a gépünk Párizsból. Borzalmas tortúra volt az egész, de gyanítom, hogy ilyen ritkán történik meg. Egyébként még azóta sem fizetett kártérítést az Air France (1,5 hónap alatt), pedig már egyszer telefonon is egyeztettem velük. Érdekes, hogy a francia útitársam már rég megkapta a visszatérítést…de nem adom fel.

Kolumbia rengeteg látnivalóban bővelkedik

Biztosítás

Kevés biztosítónál lehet Kolumbiára érvényes biztosítást kötni, én a Netrisken keresztül két opciót találtam, és végül a Mapfre-nál kötöttem biztosítást, akik vissza is térítették a repjegy árát annak a belföldi járatnak, amit a kényszerleszállás miatt késtem le.

Szállás

Kolumbia bővelkedik jó áron foglalható szállásokban. Én a Bookingon keresztül foglaltam mindent. Fontos, hogy utánanézzünk annak, hogy az adott városban melyik városrészben érdemes megszállni, ugyanis bizonyos részeket messziről érdemes elkerülni (ez érvényes Medellínre, Bogotára és Cartagena-ra is). Sokat segítenek a tájékozódásban a szállások értékelései is, én foglalás előtt azokat is át szoktam böngészni.

Időjárás

Kolumbia időjárása a domborzata és az egyenlítői közelsége miatt igencsak változatos. Fel kell készülnünk a 15 fokos “hűvösre”, a szakadó esőre, a 35 fokos párás melegre és a tűző napsütésre is. Bogotá 2800 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el, itt az időjárás 15-25 fok körül mozog. Medellínt az örök tavasz városának is hívják, itt a napi átlaghőmérséklet 20-25 fok, viszont sokat esik az eső. Salentoban is elég szeszélyes az időjárás – reggel még süt a nap és rövidnadrágban is meg lehet sülni, estére pedig a bakancs – vastag zokni – pulcsi – őszi kabát kombináció sem mindig bizonyult elégnek (bár én nagyon fázós vagyok). A karibi térségben pedig általános a 30-35 fok közötti a hőmérséklet és az erős napsütés.

Fehér homokos tengerpart Kolumbiában

(Tömeg)közlekedés

Kolumbia nagyvárosai között rendszeresek a helyi fapados járatok, az áruk feladott poggyásszal kb. 20.000-30.000 forint körül alakul. Mivel az utak minősége, a nagy forgalom és a gyakori útfelújítások miatt az autós/buszos közlekedés sokszor nem túl csábító opció, ezért érdemes a költségvetésbe a belföldi járatok árát is belekalkulálni.

A távolsági buszhálózat egyébként jól kiépített és a buszok is megbízhatóak a tapasztalataim alapján, viszont az 5 órás buszút bármikor lehet 10 órás – erre azért érdemes felkészülni. Többször használtam a Berlinas társaságot, és meg voltam velük elégedve.

Csak Medellínben és Bogotában használtam tömegközlekedést, azok rendben voltak, és hasonlóan működtek, mint Budapesten. Nagyon figyeltem az értékeimre, és nem is történt baj.

Fontos közlekedési eszköz még a taxi/Uber – viszont észben kell tartani, hogy melyik városban milyen alternatívákat választhatunk A teljesség igénye nélkül összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat városokra lebontva:

Bogotá
Ubert használtunk, a random taxik használata a városban nem ajánlott. A reptéren a 2. emeletre (érkezési szintre) tudnak behajtani az Uber sofőrök.

Cartagena
Az Uber és a Cabify is tökéletesen működik.

Medellín
A városban taxit használtunk, nem volt vele semmi probléma. Azt olvastam több cikkben is, hogy az Uber illegális a városban – de saját tapasztalatom ezzel kapcsolatban nincs.

Santa Marta
Nincs sem Uber, sem Cabify. Az Indriver nevű applikációt használják a helyiek, viszont ez nekem nem volt elérhető az appok között. Az utcán kétszer intettem le taxit, és nem volt velük semmi gond, nem vertek át a taxisok.

Ételek-italok

Kolumbia konyháját első körben nem a kreatív jelzővel írnám körül. Vegetáriánusként főleg lecsökkentek az opciók – szinte mindenhol ugyanazt tudtam enni. Kedvenc ételük az arepa (kukoricából készült lepény), szívesen adják ezt minden reggelihez – ami izgalmas 2-3 napig, utána viszont kevésbé az. Népszerű ételük még a Bandeja Paisa”, amelyben a tányérra rizs, vörösbab, marhahús, sült banán, tükörtojás, arepa és avokádó kerül. Sok helyen a street food között fel lehet fedezni az empanadat, ami egy kis töltött batyu. Az ételek alapanyagai régiónként változnak, a Karib-térségben sokféle ételt hallal készítenek el (állítólag a halleves nagyon finom!). Érdekes édességük az obleas (töltött ostyalapok), én például karamell-sziruppal és reszelt sajttal töltött verziót kóstoltam, ami igen érdekes kombináció volt. A mangó és az ananász is isteni, bármelyik utcai árustól nyugodtan lehet vásárolni.

Italok közül a kedvencem a kókusz limonádé volt, ami nagyon hűsítő ital. A kolumbiai söröket érdemes megkóstolni, több saját gyártású sörük is van (pl. Colombiana). És meg kell említenem a kolumbiai kávét is, ami méltán világhírű.

Közbiztonság

A közbiztonság egy kényes kérdés Kolumbiában (és úgy alapvetően Dél-Amerika legtöbb országában). A nagyvárosok frekventált helyein a zsebelés és a lopás abszolút megszokott, ezért a telefonunkra extrán érdemes odafigyelni. Minél kevesebbet legyen elől, illetve én az utazás után beszereztem egy olyan telefontartót, ami nyakba akasztható, így legközelebb egy extra védelmi szintet tudok majd beépíteni a telefonhasználat során. Hasznos tipp: éttermi fogyasztás esetén a telefont soha nem érdemes az asztalra letenni, mert nagyon hamar lába kélhet. Ugyanez vonatkozik a táskánkra is – nem szabad letenni a földre, inkább legyen az ölünkben. Nem érdemes sok ékszert vagy feltűnő ruházatot hordani – valószínűleg így is épp eléggé ki fogunk tűnni a kolumbiaiak közül.

Fontos tudnivalók

  • Az országba való érkezéskor érdemes helyi SIM-kártyát venni, ezt a reptéren is meg lehet tenni. Én a Claro szolgáltatót választottam, erről több blogposztban is jókat olvastam. A kéthetes kártya 4,5 GB internettel és korlátlan FB és Whatsapp használattal 25.000 pesos volt (2300 Ft).
  • A csapvíz több városban nem iható, illetve nem javasolt a fogyasztásuk turisták számára. Én ezzel soha nem kísérletezem – többet ér a jól funkcionáló gyomor az utazás alatt, minthogy megkockáztassam a csapból ivást.
  • Készüljünk készpénzzel, ugyanis több helyen nem lehet kártyával fizetni. Ahol pedig lehet, ott sokszor néhány százalékos kezelési költséget számítanak fel. Éttermekben és boltokban általában lehet kártyával fizetni. Kolumbiában egyébként pesot használnak, 1000 peso kb. 88 Ft.
  • Maga Kolumbia számomra meglepően olcsó volt. Nem akarnak nyerészkedni a turistákon, nem az átverés a profiljuk. Ezen nagyon meglepődtem, ugyanis az eddigi tapasztalataim inkább az ellenkező irányba mozdultak el.
  • A borravaló mértéke 10%-os, és főleg éttermekben és bárokban illik adni. Néha ez már benne van a számla végösszegében, ezért érdemes ránézni (a számlán “Propina” néven lehet felfedezni a borravalót). Ha nincs benne, akkor pedig számoljuk rá a +10%-ot a végösszegre.
  • A konnektorhoz szükséges átalakítót vinni (náluk a hálózati áram 110 V, a csatlakozó pedig A És B típusú).
  • Kolumbiában a hivatalos nyelv a spanyol. Szimplán angol nyelvtudással is el lehet boldogulni az országban, viszont úgy elég nehéz az utazás. Nagyon kevesen beszélnek angolul, még a szállásokon sem feltétlen jellemző. Egy alapszintű spanyol nyelvtudás aranyat ér – mert hidd el, mindenki beszélgetni szeretne majd veled, érdekli őket, hogy honnan jöttél, mennyi időt töltesz az országban. A számokat érdemes spanyolul megtanulni: akár egy taxiban, az utcai árusnál, vagy egy bárban is nagyon jól jöhet ez a tudás. Ne aggódj, ha a nyelvtan vagy a ragozás nem megy, az senkit sem fog érdekelni 🙂

Ha érdekel Latin-Amerika, akkor olvasd el a blogposztomat Mexikóról is!

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.