Párizs – hasznos információk utazás előtt

Párizs Franciaország

Az idei járványhelyzet jelentősen átalakította az utazási terveimet, aminek majdnem áldozatául esett Franciaország fővárosa, Párizs is. Eredetileg áprilisban mentem volna meglátogatni az egyik nagyon jó barátnőmet, aki október óta él Párizsban. A repjegyemet törölték, és az akkori helyzetben nem is foglaltam újra az utat. Aztán júliusban javult a helyzet, elkezdtek körülöttem utazni az emberek, így mertem lefoglalni augusztus végére a repjegyemet. És mekkora mázlim volt, mert utána egy héttel Magyarország a világ összes többi országát a veszélyes, piros kategóriába sorolta. Összesen négy napot voltam Franciaországban, amiből 1 napot az óceán mellett töltöttünk Normandiában, így 3 napom maradt a fények városára (spoiler: 3 nap elég a főbb látványosságokra, de űr marad az utazóban – így vissza kell majd térnie!).

Utazás

Fapadosokkal könnyű és olcsó eljutni Párizsba, én Ryanairrel mentem a Charles de Gaulle reptérre. Igénybe tudtam venni a pár napja átadott fapados várót, ami nagyon szép és kultúrált lett!

Kihívást jelentett Párizsba érkezve az, hogy a reptér és a belváros közötti shuttle busz nem üzemelt a vírus miatt, a Google maps pedig irreális opciót adott ki. Barátnőm segítségével sikerült megtervezni a bejutást a belvárosba (ehhez elég egy sima HÉV [RER] kb. 45 perc menetidővel – de ezt a Google Maps nem ajánlotta fel, mint opció).

Időjárás

Én augusztusban voltam Párizsban, voltak 28 és 20 fokos nappalok is. Alapvetően kicsit hűvösebb volt, mint Budapesten. Barátnőm elmesélése alapján elég változékony az idő, sokszor esik, sokszor felhős az idő, és igazi nyár is csak augusztusban van.

Párizs Franciaország

(Tömeg)közlekedés

A helyi tömegközlekedéshez érdemes bérletet venni, én az egy hetes verziót választottam (vagyis hétfőtől vasárnapig tart az érvényessége – tehát ha pénteken veszed, akkor 3 napig tudod használni). Ehhez egy kis fotó-automatában kellett csinálnom igazolvány képet, és ha jól emlékszem a bérlet+plasztik kártya+fénykép 30 €-ra jött ki. Párizs  egyéként zónákra van osztva, turistaként talán emiatt is egyszerűbb a mindenhová érvényes bérletet venni.  A metró hálózata nagyon jól kiépített, minden megfelelően van kitáblázva, a busz közlekedés is teljesen jó, így bátran ajánlom a párizsi tömegközlekedést. Én maximálisan kihasználtam a bérletemet, rengeteget metróztunk (és rengeteget sétáltunk – volt olyan nap, ahol egy félmaratont sétáltunk le).

Szállás

Nekem szállást most nem kellett keresnem, mert barátnőmnél szálhattam meg (aki tökéletes házigazda volt <3). Általánosságban elmondható, hogy érdemes a belvároshoz közel szállást keresni, és vannak olyan környékek, amiket kevésbé javasolnak – ennek nézz utána utazás előtt.


Ételek-italok

Aki ismer, az tudja, hogy nem igazán fogyasztok húst, cserébe az édeségekkel le lehet venni a lábamról – ez utóbbiban Párizs jeleskedett, és azóta is álmodozom a kinti édességekről. Kiemelném a macaronokat, amik isteniek, de a legnagyobb szerelmem az éclair fánk lett – erre szavak nincsenek… Ettem isteni croissant-t és minden estét bagettel zártunk. Sztereotípia, de mégis igaz – Párizsban sok férfi szaladgál a kezében/hóna alatt egy bagettel.

Van néhány tipikusan francia üdítő – az egyik az Orangina nevű, Fantára emlékeztető ital, a másik pedig a menta szirupból készített “szörp”. Persze ha kint járunk, akkor a francia borokat se hagyjuk ki! Mi elég sok “pihenős” órát tartottunk – csak beültünk egy Aperolra a Champs Elysées-n, koktélztunk a híres Cafe de Flore teraszán vagy abszintot kóstoltunk a Montmarte-on, viszont aki a turistásabb helyeken szeretne alkoholt inni, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.

Párizsi Apreol

Amit fontos tudni

– Párizs drága város – egy 2019-es BBC cikk szerint a világ (!) második legdrágább városa Szingapúr után. Az utazás, a szolgáltatások, az étteremek drágák, az élelmiszerboltok kb. hasonló árban vannak, mint a magyarországi boltok.
– A fények városa nagyon diverz – sok a színesbörű lakos. Nekem tetszett ez a sokszínűség és a kulturális kavalkád.
– Az volt a prekoncepcióm, hogy Párizsban kizárólag csinos és sikkes francia nők suhannak át a városon. Hát ez azért nincs így, nem éreztem a párizsi nőket divatosabbnak, mint a magyar nőket.
– A francia vendéglátást a magyarhoz tudnám hasonlítani – a legtöbb helyen tényleg nem kifejezetten kedvesek veled, de néhány étterem vagy kávézó erre rácáfol. Mi mindenhol franciául kommunikáltunk barátnőmnek köszönhetően, ez biztosan segített. Igazán rossz tapasztalatunk sehol sem volt.

Ha kíváncsi vagy a főbb látnivalókra, akkor kattints ide.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.